Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız

Hakkımızda

Biz Neslim Kreş ailesi olarak, her okulun, önce bir eğitim anlayışı ve dünyaya baktığı farklı bir penceresi olması gerektiğini düşünüyoruz.. Bu  bakış açısını çocuklarla ve ailelerle paylaşırken de karşılıklı güven, sevgi ve anlayışın hakim olduğu bir atmosfer oluşturulmasına dikkat ediyoruz.

Bizim okulumuzda üretebilmek, emek vermek, çabalamak, paylaşmak, sorgulamak, güvenmek, sevmek,  hatta rahatça ağlayabilmek bile çok önemli. Her gün gazetelerde okuduğumuz, akşam haberlerde dinlediğimiz ve dinlerken çocuklarımız adına kaygılandığımız her kötü olayın temelinde maalesef  bu saydığımız kavramların eksikliğini görüyoruz. İşte bu noktada biz büyüklere çok iş düşüyor. Çocuklarımızı hayata doğru hazırlamak,  onları anlamak, bizi anlamalarını ve bize güvenmelerini sağlamak ve sonsuz bir sevgiyle onlara yaklaşmak gerekten çok önemli,

Kendi adıma okulumu kurarken hep şunu düşündüm: Bir gün çocuklarımı neyin hakim olduğu bir dünyaya bırakmak isterim? Kendime sorduğum bu sorunun cevabını da okulumun felsefesi haline getirdim. Evet, ben bütün çocuklarımı sevginin, güvenin, özgürlüğün, huzurun, inancın, dürüstlüğün hakim olduğu bir dünyaya bırakmak isterim. İşte bu felsefeyle çocuklarımıza bir yuva kurduk ve hikayemize başladık.

Peki neler mi yapıyoruz bütün bu düşündüklerimizi çocuklarımıza doğru aktarmak için..

Çocuklarımızın  önüne onlarca renkli oyuncaklar koymak yerine kendi renklerini seçip yeni oyunlar kurmalarını, hayal güçleriyle üretmelerini sağlıyoruz. Bol bol faaliyetler yapıp el becerilerini arttırıyoruz; güzel sanatlar dersi yaparak bir çok sanatçının hayatlarıyla onları tanıştırıyoruz; sert cezalarla değil hikayelerle, masallarla, şarkılarla, şiirlerle kötü alışkanlıklarından uzaklaşmalarını sağlıyoruz; tiyatro dersleriyle onlarca sahne kurup özgüven çalışmaları yapıyoruz; okulumuzun bahçesine çiçekler ekip bir canlıyı büyütmenin sabrını ve şefkatini veriyoruz; bahçede düşüp kalkıyoruz -bazen dizlerimiz kanıyor, ama yılmadan bir daha salıncağa koşabiliyoruz.- ;bol bol sarılıp kucaklaşıyoruz ; bazen kavga edip küsüyoruz ama barışmak için mutlaka bir sebebimiz oluyor J; rengarenk resimler yapıyoruz; kitap çalışmaları ve kaliteli kaynaklarla besliyoruz çocuklarımızı; özgürce dans edip bağıra bağıra şarkılar söylüyoruz; bazen annelerimizi babalarımızı çağırıp hep beraber onlarla çocuk oluyor, beraberce faaliyetler yapıyoruz; hatta bazen  çocuklarımızla yemek masamızı beraberce kurup beraberce kaldırıyoruz; listelerin zaman zaman dışına çıkıp canımız ne istiyorsa onu beraberce pişirip beraberce yiyoruz; İngilizce dersleri yapıyor farklı ülkelerden bahsediyoruz… Daha sıralayamadığımız onlarca şey yapıyoruz ;fakat bunları yaparken onların çocuk olduğunu asla unutmadan hem ev ve aile sıcaklığını hissetmelerini sağlıyoruz, hem de okulda eğitim aldıklarını unutmadan ve unutturmadan hareket ediyoruz.

Kısacası onları önce insan olmanın gerekliliklerinden, sevgiden, ahlaktan, hoşgörüden, paylaşmaktan başlatıyoruz çıkacakları uzun yola. Sonra da başlıyoruz çalışmaya.

Uzun yıllardır eğitimin içinden birisi olarak çocuklarımıza mutlu olmayı doğru yoldan öğrettiğimizi düşünüyorum. Zaman zaman hayat bize tersini ispatlıyormuş gibi bizi yanıltmaya çalışsa da biz insana ait bütün hikayelerin, doğru olanın, insanca bir hayat anlayışıyla hareket edenlerin lehine bittiğini düşünüyor ve bütün insanların bir gün aynı doğru yolda buluşmak zorunda kalacaklarına inanıyoruz

SEVGİLERİMİZLE

NESLİHAN GÜLER